Proje Hakkında

Projenin Amacı


Karşıyaka’nın Filizlerini Geleceğe Hazırlıyoruz Her Apartman İle Bir Öğrenci Okutuyoruz.
Hazırlamış olduğumuz projenin eylemsel amacı; İzmir Karşıyaka ilçesi sınırları içerisinde oturan, maddi geliri olmayan veya yeterli olmayan, başarılı üniversite öğrencilerine katkı sağlamaktır. Bunu yaparken de Karşıyaka halkını yerel yönetim sürecine dahil edip, öğrencilerin eğitim hayatlarının fırsat eşitliği çerçevesinde sürdürülmesini sağlamak amacındayız.

Proje

Projemizin ortaya çıkış sebebi; Anayasa Mahkemesi’nin 2008 yılında belediyelerin doğrudan üniversite öğrencilerine burs vermesini engelleyen yasayı yürürlüğe koymasından sonra üniversite de öğrenim hayatlarını zor şartlar altında devam ettiren öğrenci arkadaşlarımızın yaşamış olduğu sıkıntılar ve zorluklar, sosyal sorumluluk projemizin doğmasına sebep olmuştur. Eğitim hayatlarında daha rahat bir süreç geçirmesi gereken arkadaşlarımızın, bu projenin hayata geçmesinden sonra başarılarına başarı kattıklarına şahit olduk.

Süre

Bir ilk olan projemize başlamadan önce ilçemizde pilot bölge belirledik. Bu pilot bölgedeki apartman yönetimlerine tek tek ulaşıp, kendilerini düzenlemiş olduğumuz kahvaltı organizasyonunda buluşturduk. 153 apartman yöneticisi ile biraraya geldik. Projemizi ilk kez yöneticeler ile paylaştık ve kendilerine sunduk. Apartman yöneticilerinin vermiş olduğu olumlu tepkiler ve destek sözleri ile projemizi hayata geçirmiş bulunduk.

Hemen akabinde birçok gazetecinin katımıyla yapmış olduğumuz basın toplantısı ile de projemizi tüm Türkiye’ye duyurduk. Belediyemizin 7. katına bu proje ile ilgili bir birim kurup Proje Koordinatörü ve Sorumlularınını görevlendirerek hızlı bir şekilde çalışmalarımıza başladık. Proje kapsamında; Karşıyaka ilçe sınırları içerisinde oturan üniversite öğrencilerimize bu burstan faydalanma olanağını sağladık. Apartmanlardan öğrencilerimize verilecek olan miktarı 300(Üçyüz) TL olarak belirledik. Bu ücret, öğrencilerin hesaplarına yıl içerisinde başladığı tarihten, eğitim yılı sonuna kadar(Haziran) apartman yönetimleri veya gönüllüleri tarafından yatırılmaktadır.

Belediyemize herhangi bir para girişi veya çıkışı söz konusu değildir. Biz Karşıyaka Belediyesi olarak ihtiyaç sahibi öğrencileri apartmanlara yönlendirerek, iki taraf arasındaki koordinasyanu sağlamaktayız. Peki bu öğrencileri nasıl belirliyoruz? Bununla ilgili 5(Beş) kişiden oluşan bir komisyonu belediyemiz personelinden oluşturduk. Bu komisyonda, psikolog, sosyolog gibi alanında uzman personellerimizi görevlendirdik. Burs yönetmeliğine uygun hazırlamış olduğumuz başvuru formlarımızı öğrencilerimize verdik. Bu başvuru formunda, ailenin gelir düzeyini gösteren, üzerine kayıtlı taşınabilir taşınamaz mal kayıtlarını belirten ve öğrencinin başarı durumunu sunan evraklar mevcuttur. Öğrencinin bursu alıp almamasındaki en önemli etkenler, ailenin gelir düzeyi ve öğrencinin başarı durumudur.

Bunun dışında T.C vatandaşı olması, üniversite öğrencisi olması ve Karşıyaka İlçe sınırları içerisinde ikamet ediyor olması ayrıca önkoşullardır. Başvuru formunda gerekli olan evrakları öğrencilerimiz eksiksiz bir şekilde tamamlayıp belediyemizin 7. katındaki proje birimimize teslim etmektedir. Belli bir sayıya ulaşan başvuru evrakları, incelemeye alınıp komisyon kararı ile öğrencilere geri dönüş yapılıp bilgilendirilmektedir. Belirlenen öğrencilerimizi destek olmak isteyen apartmanlarımıza yönlendirip burstan faydalanmalarını sağlıyoruz. Öğrencilerimizi belirlediğimiz gibi katkı koymak isteyen apartmanları da projemize dahil ederken nasıl bir yol izliyoruz?

Yaklaşık 10 kişilik proje ekibi ile katkı koyabilecek apartmanlarımız ile iletişime geçiyoruz. Yönetim kurulu toplantılarına katılıp görsel tanıtım videomuz ile apartman sakinlerini de bilgilendiriyoruz. Projeye katılmaya karar veren apartman yönetimlerine belirlediğimiz öğrencilerin gerekli bilgilerini sunarak samimiyet protokolünü imzalıyoruz. Bu protokolde, öğrencinin okuduğu okulu, bölümü, banka hesap numaraları ve iletişim bilgileri bulunmaktadır. Apartman yönetimleri bursun yatırılacağı tarihi kendileri belirlemektedir. Apartmanlarımız birden fazla öğrenci okutabilme olanakları vardır. Ancak her öğrenciye 300 TL şartını göz ardı etmeksizin daha fazla öğrenciye yardımcı olabilmektedirler. Bu işlemler sonucunda projeye eğitim aidatları ile destek olan apartmanlarımızın girişine “Bu Apartmanın Bir Öğrencisi Var” veya “Bu Apartmanın Öğrencileri Var” yazılı teşekkür plaketimizi asmaktayız. Asmış olduğumuz plaket ile hem katkı koyanları onurlandırma hem de katılmayan diğer apartmanlara örnek olması amacı ile bu eylemi gerçekleştirmekteyiz. Apartmanlar ile çıktığımız bu yolda kısa sürede taksi durakları, dolmuş durakları, belediye çalışanları, farklı sivil toplum kuruluşları, pazarcılar ve esnaflarda biraraya gelerek öğrencilerimize destek olmaktadırlar.

Sonuç

Biz Karşıyaka Belediyesi olarak yerel yönetim sürecine, vatandaşlarımızı da dahil ederek birlikte yönetmek amacındayız. Uyguladığımız bu proje ile bunu da en iyi şekilde hayata geçirdiğimize inanıyoruz. Oluşturduğumuz bu koordinasyon sistemi ile her kesimden Karşıyaka’lıyı birbiriyle buluşturuyoruz. Şu an 300’den fazla öğrencimiz bu burstan faydalanmaktadır. Sayımızın gün geçtikçe hızlı bir şekilde artması, bizlere bu projenin Karşıyaka’da ne kadar önemsendiğini ve benimsendiğini göstermektedir. Yapmış olduğumuz bu çalışma diğer ilçe belediyelerine de örnek olmuştur.

Belediyemizi ziyaret ederek Nilüfer Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Çukurova Belediyesi, Süleymanpaşa Belediyesi, Mezitli Belediyesi ve Biga Belediyesi kendi ilçelerinde “Filizler” teması çerçevesinde ve bizim vermiş olduğumuz uygulama evrakları ile projeyi aynı şekilde hayata geçirmişlerdir. Aynı zamanda Muğla Belediyesi, Şişli Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Ataşehir Belediyesi, Foça Belediyesi, Çorlu Belediyesi, Çaycuma Belediyesi ve Adana Büyükşehir Belediyesi de konu ile ilgili evrakları temin edip projeyi uygulama aşamasına gelmişlerdir. Projemiz sayesinde öğrencilerimiz kendi eğitim ve öğrenim hayatlarını bağımsız, hiçbir kurumun baskısı altında kalmadan, hiçbir örgüte boyun eğmeden özgür biçimde ve eşit imkanlarla sürdürmektedirler.

Projemizin Tüm Türkiye’ye örnek olması ve ihtiyaç sahibi her arkadaşımızın böyle bir destekden yararlanıp, rahat bir öğrenim süreci geçirip, başarılarına başarı katmaları en büyük temennimizdir. Yapmış olduğumuz bu çalışmlar sonucunda, Avrupa Kamu Yönetimi Enstitüsü tarafından 2 yılda bir düzenlenen Avrupa Kamu Sektörü Ödüllerinde projemiz 36 farklı ülkeden 266 proje arasında en iyi uygulanan sosyal sorumluluk projesi seçilmiştir. Türkiye’den ilk kez Karşıyaka Belediyesi bu ödüle layık görülmüştür. Aynı zamanda Özel Kalem Dergisi, Karşıyaka Rotary Kulübü, İzmir Sanayici ve İş Adamları Derneği , Karşıyaka Life Dergisi, İzmir Kent Konseyleri Birliği, Kadir Has Üniversitesi ve Sorumlu Şehirler Derneği Karşıyaka’nın Filizlerini en iyi sosyal sorumluluk projesi seçerek onurlandırmıştır.